Технологии строительства и деревообработки.

Поетапне будівництво оселі

Поради при будівництві оселі

Падіковий П. Поетапне будівництво оселі // Наш дiм. 2001. №3. C.9-13


ЗОВНІШНЄ ОПОРЯДЖЕННЯ ФАСАДУ



Фасади облицьовують червоною керамічною або білою силікатною цеглою. Лицьову кладку товщиною у пів-цегли роблять з відступом на 3-6 см від стіни. Якщо облицьовують вже зведену стіну, то для кріплення облицювання використовують покрівельні клемери з оцинкованої або чорної жерсті. Якщо ж облицювання роблять разом із кладкою стін, то її кріплять прокладкою арматурної сітки з вічком 5х5 см по рядах, що співпадають по висоті газосилікатної та облицювальної кладок. Кріпити облицювання можна також перев'язуванням цегляної та газосилікатної кладок.

Зовнішнє облицювання з відступом від стіни виконує роль екрану, що забезпечує захист стін від зволоження. Основним недоліком ефективних утеплювачів є втрата теплоізолюючих властивостей під час зволоження, що відбувається в результаті конденсації теплого повітря приміщення в товщі стіни або прямого зволоження утеплювача атмосферними опадами через зовнішню поверхню стіни.

В нижній та верхній частинах облицювання влаштовують вентиляційні отвори для відведення конденсату, що утворився в стіні. Отвори виконують з дірчастої цегли, покладеної на бокову грань, або у вигляді квадратних дір у кладці розміром 15х15 см, які закривають решітками. Відстань між отворами 1,5-2 м.

Облицювання стін можна робити у вигляді різноманітних малюнків або орнаментів, які необхідно погодити з районним архітектором.

У проекті як декоративний елемент використане часткове облицювання підвіконних простінків деревом. Це облицювання виконують із струганих дощок типу "вагонка" з вибраними четвертинами. Обшивку прибивають до тонкого каркасу, прикріпленого до пробок чи закладних брусків. Фронтонні частини будинку зашивають такими ж дошками. Обробляють їх олійною фарбою.

ПЕРЕКРИТТЯ



Перекриття влаштовують по дерев'яних балках довжиною 3,6-5,0 м. Балки, в залежності від їхнього перерізу, укладають з кроком 0,6-1,1 м. Простір між балками заповнюють накатом з дерев'яних щитів, гіпсовими або фібролітовими плитами. Балки виготовляють з дерев'яних брусів прямокутного перерізу. Оптимальне співвідношення висоти до ширини в перерізі балок має бути 7:5, а висота балки в перерізі - приблизно 1/20-1/25 від прогину.

Балки та лаги роблять із сосни чи модрини. Вони повинні бути сухими (14% вологості досягаються при правильних умовах складування приблизно через рік сушіння). Використання сухої деревини дозволяє уникнути значних прогинів перекриття. Крім того, нижню грань балки обтесують, стругають по плавній кривій з максимальним підйомом в середині прогину 2-4 см. Під впливом навантаження стеля з часом прогнеться і стане майже горизонтальною.

На зовнішніх стінах застосовують закрите або відкрите укладання балок. При закритому укладанні кінці дерев'яних балок замотують толем (крім торців) у 2 шари на мастиці, заводять у гніздо і заповнюють розчином. При відкритому укладанні в гніздо вставляють утеплений короб з оброблених антисептиком дощок, а в нього вкладають балку.

На внутрішніх стінах кінці зустрічних балок стикують по одній осі та скріплюють металевою накладкою. Для виконання балками функцій зв'язки їх кінці закріплюють у кладці сталевими анкерами.

Міжповерхові перекриття складаються з балок, накату, що створює стелю, підлоги та засипання. Для укладання накату до балок прибивають ^ так звані "черепні" бруски перерізом 4х4-5х5 або вибирають в балках "черепи" (шпунти). Пластини накату повинні щільно примикати одна до іншої (краще чвертями). Після укладання накат покривають толем, на нього кладуть утеплювач - аглопорит, перліт, мінераловатні мати чи інші традиційні матеріали товщиною 15-20 см, а зверху закривають толем.

Під час зведення мансарди частину утеплювача в місцях, де будуть розташовані житлові кімнати, можна зняти. Після цього на балки настеляють дошки підлоги. Якщо ж балки покладені рідко, то на них кладуть спочатку лаги, а потім укладають підлогу.

УЛАШТУВАННЯ ДАХУ



Дах - двоскатний з невеликим підйомом гребеня у центральній частині будинку. Основна частина даху - кроквяна конструкція, що сприймає навантаження від елементів покриття (покрівлі, обрешітки), снігу та вітру й передає його стінам. Опорну кроквяну конструкцію зводять із запасом міцності, щоб забезпечити стійкість та жорсткість даху у прямому та поперечному напрямках.

Кроквяна несуча конструкція даху представляє собою ряд паралельних похилих балок, що виконані із спарених дощок та нижніми кінцями обпираються на лідкроквяні бруси - мау-ерлати (останні лежать на зовнішніх стінах). Верхні кінці похилих балок кріпляться один до одного й підтримуються за допомогою бруса і стоя ків, що спираються на внутрішню повздовжню стіну.

Відстань між кроквяними ногами визначається матеріалом та конструкцією обрешітки, по якій укладають шифер Для зручності конструктивного рішення і перебудови горища під мансарду зручно розміщувати їх з тим же кроком, що й балки міжповерхо-'вого перекриття тобто через 1-1,2 м.

На висоті можливої стелі мансардного поверху (250 см від підлоги мансарди) паралельно балкам перекриття кріпиться верхня стяжка - бантина Балки перекриття дротяними скрутками зв'язуються в опорних місцях із кроквяними ногами Якщо мансардні приміщення робитись не будуть, то конструкція даху має включати підкоси, що йдуть від основи стояка до середини крокв Переріз кожної спареної крокви - 200х50 мм

Деяке ускладнення кроквяної конструкції зумовлене необхідністю влаштування у мансарді опалювального щитка Замість високих стояків встановлюються короткі що обпираються на перегородку, розташовану над щитком.

Конструкція стін мансардних приміщень каркасно-засипна або каркасно-щитова Стійки каркаса оббиваються з двох сторін дошками, простір між якими заповнюють утеплювачем - аглопоритом, перлітом, мінеральною ватою.

З'єднання елементів стропил виконують цвяхами або болтами. Переріз мауерлатів - 170х170 мм. Мауерлат кріплять до стіни анкерами, які попередньо утеплюють в кладку на 450 мм.

В місцях дотику дерев'яних елементів даху та цегляної кладки укладають ізоляцію шаром толю або пергаміну.

УЛАШТУВАННЯ ПІДЛОГИ



Перед настиланням підлоги знімають верхній рослинний шар ґрунту, роблять підсипання до потрібного рівня і готують спеціальну основу: глинобитну - до 80 мм, асфальтобетонну - до 60 мм, вапняно-щебневу. Останню виконують поетапно: спочатку у верхній шар втеплюють гравій, щебінь, биту цеглу й т.п., а після цього укладають вапняно-щебневий шар товщиною 100-150 мм. На підготовлену основу встановлюють цегляні стовпчики у два ряди цегли на відстані 70-100 см один від одного. На ці стовпчики укладають гідроізоляцію, антисептовані прокладки з обрізків дощок, а після цього лаги. Лаги виготовляють з бруса або підтоварного круглого лісу діаметром 150 мм, розрізаного навпіл. Кінці лаг дещо віддаляють від стін для забезпечення самостійної осадки. Підлогу настилають з чисто виструганих шпунтованих дощок товщиною 35-40 мм перпендикулярно (торцями дощок) до стіни з віконними прорізами. По кутах в підлозі кімнати вирізають вентиляційні отвори й закривають їх решітками.

Підлогу у санвузлі та ванній кімнаті влаштовують по бетонній основі товщиною 100-150 мм. Спочатку з двох шарів руберойду або іншого рулонного гідроізоляційного матеріалу наклеюють спеціальною мастикою килим, який має заходити на стіну (на висоту 300 мм). Поверх нього укладають керамічну плитку на цементній стяжці.



Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com